Od początku przyzwyczajaj dziecko do zdrowego odżywiania.
Gdy Twoje dziecko wchodzi w drugi rok życia, może stopniowo zacząć spożywać te same posiłki co reszta rodziny. Podawaj dziecku odpowiednio dobrane posiłki, aby przyzwyczajać je do zdrowej diety. Ale co to znaczy odpowiednio dobrane?
Jedzenie, które podajesz powinno oczywiście zaspokajać potrzeby odżywcze dziecka zarówno pod względem ilości, jak i składników. Powinno sprzyjać wzrostowi i rozwojowi dziecka, a jednocześnie wzmacniać odporność na infekcje. Ale równie ważne jest, aby posiłki były smaczne. Zadbaj, aby dziecko otrzymywało wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie zaspokajając jego podniebienie i sprawiając, że jedzenie będzie przyjemnością.
Jeżeli dziecku coś nie zasmakuje od razu, podaj mu to następnego dnia (i jeszcze następnego...). Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia - w przeciwnym wypadku może innym razem. Nie należy nigdy zmuszać dziecka do jedzenia czegokolwiek ani do zjedzenia wszystkiego, co ma na talerzu. Twoje dziecko (nadal) najlepiej wie, kiedy jest już najedzone. To ile dziecko je może sie wahać w zależności od osobowości dziecka, jego nastroju danego dnia i jego etapu rozwojowego.
Dzieci, które są karmione zdrowo i różnorodnie, będą miały solidne podstawy na resztę życia. Ponieważ w przypadku jedzenia rzeczywiście sprawdza się , że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Badania dowodzą, że jeżeli dziecko spróbowało czegoś i smakowało mu to na wczesnym etapie, będzie nadal lubiło daną rzecz w przyszłości.
Warzywa powinny zatem stanowić podstawę diety dziecka i powinny być częścią każdego posiłku, wraz z niewielkimi porcjami mięsa i zdrowego tłuszczu. Szczególnie ważne jest, aby dzieci dużo piły, tak jak dorośli. Gotowe przepisy oraz wskazówki dotyczące odżywiania znajdziesz w "Poradniku NUK na temat odżywiania dziecka po odstawieniu od piersi" (do pobrania w języku angielskim w dziale Poradniki NUK)..