Dla niektórych dzieci ząbkowanie jest bolesne, dla innych nie stanowi problemu. Dla wszystkich jednak jest to przełomowy moment w rozwoju.
Na pewnym etapie, zwykle pomiędzy 6 a 8 miesiącem, zauważysz pierwszy ząbek - a raczej jego biały koniuszek. Nareszcie znalazł się winowajca tych wszystkich złych humorów, nieuzasadnionych ataków płaczu, wkładania wszystkiego do buzi i ciągłego ślinienia się. Możesz pomóc swojemu dziecku zmniejszyć ból, dając mu do gryzienia marchewkę, jabłko lub specjalne gryzaki chłodzące. Jeżeli nadal karmisz piersią, może to się teraz stać trochę bardziej bolesne. Mleczne ząbki są twarde i ostre. Czasami dzieciom zdarza się przygryzać brodawkę w czasie karmienia.
Pierwsze ząbki dziecka są przełomowym momentem w rozwoju po każdym względem. Są one pierwszym krokiem na drodze do samodzielnego jedzenia oraz sprzyjają rozwojowi mowy, ponieważ umożliwiają wypowiadanie prawidłowych, zrozumiałych dźwięków. Ciągłe ssanie stymuluje również dalszy rozwój szczęki. Jednocześnie zęby mleczne, które powinny wszystkie wyjść do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat, mają duże znaczenie dla prawidłowego rozmieszczenia i położenia zębów stałych. Jeżeli ząb mleczny wypadnie za wcześnie z powodu próchnicy, sąsiadujące zęby mogą przekręcić się w stronę pustego miejsca. Może się okazać, że ząb stały nie będzie miał miejsca, gdy zacznie rosnąć, i będzie rósł krzywo. Dlatego warto dobrze dbać o zęby mleczne dziecka i regularnie je czyścić, jak tylko sie pojawią. Więcej informacji i wskazówek na temat pierwszych zębów dziecka znajdziesz w poradniku NUK "Jama ustna i zęby", który możesz pobrać w dziale Poradniki NUK.