Wszystko, co musisz wiedzieć na temat porodu
Jak rozpoznać skurcze? Jaki rodzaj porodu jest najlepszy? Kto mi pomoże? Tutaj znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci poród.
Jak rozpoznać skurcze? Jaki rodzaj porodu jest najlepszy? Kto mi pomoże? Tutaj znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci poród.
Zajęcia w szkole rodzenia mogą być bardzo pomocne i mogą na nie uczęszczać kobiety od ok. 20. tygodnia ciąży. Ich celem jest raczej przygotowanie Cię pod względem psychicznym i mentalnym do tego wielkiego wydarzenia niż ćwiczenie do samego porodu. Uczysz się prawidłowo oddychać w czasie skurczów oraz jak radzić sobie ze zmianami zachodzącymi w Twoim ciele. Możesz porozmawiać z doświadczonymi położnymi i lekarzami, którzy pomogą Ci pokonać ewentualne wątpliwości i obawy. Twój partner może także uczęszczać razem z Tobą na większość zajęć.
Sygnały świadczące o zbliżającym się porodzie to odejście wód, krwawienie i regularne skurcze. Są to skurcze macicy wyzwalane przez hormony. Jeżeli skurcze powtarzają się przez około godzinę w odstępach co 5 do 10 minut, oznacza to, że czas już pojechać do szpitala lub zadzwonić po położną, jeżeli zdecydowałaś się na poród w domu.
Cały poród można podzielić na trzy fazy. W fazie pierwszej, która jest zwykle najdłuższa, dochodzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Skurcze są słabe i występują między nimi długie przerwy. Potem nastepuje druga faza porodu, podczas której nadchodzi długo oczekiwana chwila, gdy Twoje dziecko przychodzi na świat. Ostatnia faza porodu trwa dopóki nie zostanie wydalone łożysko wraz z pępowiną i błonami płodowymi. Po niej możesz odpocząć i cieszyć się swoim maleństwem.
Każdy wie, że poród jest bolesny - nawet niezwykle bolesny. Zależy to w dużej mierze od przebiegu porodu oraz indywidulanej odporności na ból matki. Wiemy jednak, że znajomość przebiegu porodu pomaga zmniejszyć ból. Więc dowiedz się wcześniej, jakie możliwości łagodzenia bólu są dostępne w czasie porodu. Możesz wybierać pomiędzy środkami homeopatycznymi, technikami relaksacyjnymi, akupunkturą a zastrzykami przeciwbólowymi czy znieczuleniem zewnątrzoponowym. Bez względu na to, na co się zdecydujesz, zadbaj o to, aby uszanowano Twoją decyzję - zarówno kiedy zrezygnujesz ze znieczulenia, jak i kiedy będziesz chciała pozbyć się bólu od samego początku.
Poród to indywidualny proces, na który ma wpływ wiele czynników, w tym miejsce, w którym się odbywa. Nie spiesz się z wyborem właściwego miejsca. Zapytaj o różne dostępne udogodnienia, takie jak krzesło porodowe, drabinki na ścianie czy poród w wodzie, rodzaje cesarskiego cięcia, poradnictwo laktacyjne po porodzie, jak również opieka połogowa. Masz wybór pomiędzy porodem w szpitalu, gdzie masz zapewnioną opiekę medyczną, a coraz popularniejszym ostatnio porodem w domu. Poród w szpitalu warto wybrać na pewno wtedy, gdy występowały jakieś komplikacje w czasie ciąży lub gdy spodziewasz się więcej niż jednego dziecka.
Instynkt ssania i połykania dziecka osiąga szczyt ok. 2 godziny po urodzeniu. Jeżeli będziesz trzymać dziecko w swoich ramionach, zmysł zapachu pomoże dziecku znaleźć pierś i najlepszy pokarm na świecie. Płacz także pomaga w procesie karmienia. Sprawia, że wyzwalane są hormony niezbędne do karmienia piersią. Strach oraz stres mogą także uniemożliwić karmienie matce i i dziecku. Więc nie spiesz się i zadbaj o to, aby otrzymać odpowiednią konsultację laktacyjną. W wielu szpitalach poradnictwo laktacyjne już teraz jest częścią opieki okołoporodowej. Nawet jeżeli karmienie piersią nie od razu się udaje, doświadczenie pokazuje, że praktycznie każda matka może karmić piersią. Więc nie martw się na zapas.
Twoje nowo narodzone dziecko to odrębna istota. Będzie kopać, płakać, spać i odczuwać głód wtedy, kiedy chce i jak długo chce. Aby powstała między Wami silna więź, musicie się dobrze poznać. W tym celu powinniście od samego początku spędzać dużo czasu razem. Wkrótce będziesz w stanie zrozumieć mowę ciała i różne dźwięki swojego dziecka. A dziecko na podstawie twojego dotyku i tonu głosu będzie w stanie rozpoznać, jak się czujesz. Jeżeli rozumiecie się wzajemnie, karmienie piersią także przebiega łatwiej.