Rozszerzanie diety dziecka
0-6 miesięcy
Na tym etapie Twoje dziecko jest już kwitnącym pulchnym maluchem. I bez względu na to czy nadal karmisz piersią czy nie, samo mleko nie będzie już zaspokajać rosnących potrzeb odżywczych i energetycznych dziecka. W pewnym momencie pomiędzy 5 a 7 miesiącem życia nadchodzi czas na wprowadzenie pierwszych pokarmów stałych do diety dziecka. Wcześniejsze odstawianie dziecka od piersi jest nie tylko niepotrzebne, lecz także niemądre, ponieważ spowoduje tylko zwiększenie ryzyka alergii. Młodsze dzieci nie są też jeszcze w stanie posługiwać się łyżeczką.
Jednak od wieku 5 miesięcy Twoje dziecko powinno być w stanie jeść dokładnie rozdrobnione pokarmy stałe. Wprowadzaj je stopniowo, zaczynając od podania kilku łyżek warzywnej papki (np. z marchewki) przed zwyczajowym posiłkiem mlecznym. Ale nie denerwuj się, jeżeli dziecko od razu je wypluje i zacznie płakać. Purée z marchewki smakuje inaczej niż mleko i trzeba je też jeść inaczej. Wielu dzieciom podobają się te nowe doznania, ale niektóre są niezadowolone. Odczekaj wtedy parę dni i spróbuj ponownie.
Jak tylko dziecko przekona się do tej nowej formy karmienia, możesz zacząć zastępować pokarmy mleczne w rytmie comiesięcznym. Możesz zacząć na przykład od podania dziecku papki z warzyw, ziemniaków i mięsa, potem podawaj mu kaszkę mleczną wieczorem i wreszcie kaszkę owocową na lunch. W dziale Poradniki NUK możesz pobrać "Poradnik NUK na temat odżywiania dziecka po odstawieniu od piersi" (w języku angielskim).