Samodzielne jedzenie i picie wymaga dużej zręczności. Jak tylko zaczniesz uczyć dziecko, będziesz zaskoczona, że daje sobie z tym radę już w wieku 1,5 roku, chociaż nie przeszkadza mu, gdy od czasu do czasu coś nie trafi do buzi.
Po pojawieniu się pierwszego ząbka pozostałe szybko idą w jego ślady. Większość dzieci do wieku 3 lat ma już większość zębów mlecznych. Jak tylko zobaczysz mały biały koniuszek, trzeba zacząć go codziennie myć. Nie zważaj na żadne protesty - mycie zębów jest koniecznością.
Społeczne zachowania Twojego dziecka zmieniają się diametralnie w drugim roku życia. Dziecko zacznie widzieć siebie i innych jako odrębne istoty i zacznie być empatyczne w stosunku do innych ludzi oraz domagać się tego samego - czasami głośnym krzykiem - od innych.
Zmieniają się również sposoby zabawy dziecka - samo zacznie oglądać książeczki, napełniać i opróżniać pojemniki, budować wieże oraz rozumieć coraz bardziej sekwencję przyczynowo-skutkową.
Twoje dziecko uczy się mówić całymi zdaniami. Łączy ze sobą coraz więcej słów, tworząc logiczne ciągi.
Rozwój motoryczny dziecka wydaje się być trochę wolniejszy. Niech cię to jednak nie zwiedzie. Nauka biegania, skakania, wspinania, rzucania czy łapania nie przychodzi łatwo. Czynności te wymagają coraz silniejszych mięśni oraz zręczności, a także dobrego poczucia równowagi.
Twoje dziecko umie prawidłowo trzymać długopis lub kredkę i rozwija swoje zdolności kreatywnej komunikacji za pomocą kolorów i kształtów. Może również chętnie budować wieże. Czynności te wymagają coraz bardziej skomplikowanych sekwencji ruchów.
Nie można zmuszać dziecka do korzystania z nocnika. Nastąpi to dopiero wtedy, gdy dziecko samo będzie chciało wykonać ten krok i dojrzeje do niego, ale zwykle przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia.
Twoje dziecko zaczyna powoli mieć coraz lepsze poczucie czasu. Jest w stanie zrozumieć, że coś nastąpi, "jak się obudzi rano". Więc staraj się nie robić żadnych obietnic na jutro, których nie możesz dotrzymać. Jednocześnie dziecko pamięta coraz więcej i jest w stanie czerpać ze swojego doświadczenia.
Może też formułować oczekiwania dotyczące przyszłości. Oznacza to, że czasami musi pogodzić z nieprzyjemnym faktem, że nie wszystko jest możliwe. Nie zawsze dziecko może dostać to, czego chce, co może prowadzić do wybuchów złości.
Twoje dziecko zawiera pierwsze przyjaźnie. Poprzez interakcję z innymi dziećmi poznaje i przyjmuje wiele społecznych ról. Powoli zbliża się czas pójścia do przedszkola.