Etapy rozwoju
6-18 miesięcy
Twoje dziecko będzie teraz świadomie i celowo chwytało wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek. Nos mamy, okulary czy guziki od koszuli dziadka - dziecko będzie z wielkim skupieniem wszystko oglądać, dotykać, a w szczególności wkładać do buzi. Czasami jedna rzecz może zająć jego uwagę przez kilka minut.
W wieku sześciu miesięcy następuje kolejny przełomowy krok w rozwoju - pojawiają się dolne siekacze. Jest to jasny sygnał, że Twoje dziecko rośnie i potrzebuje teraz oprócz mleka także pokarmów stałych. Mniej więcej w tym samym czasie Twoje dziecko zacznie rozumieć mowę. Zna już wiele słów opisujących przedmioty, ludzi i sytuacje w jego bezpośrednim otoczeniu, jak na przykład "mama", jego własne imię czy "tak" lub "nie". Twoje dziecko zaczyna obracać się, pełzać, raczkować, innymi słowy odkrywa nowe sposoby poruszania się, które umożliwiają mu zbliżanie się do przedmiotów, które wcześniej były poza jego zasięgiem. Teraz więc musisz szczególnie uważać, na przykład zmieniając dziecku pieluszkę. Nie możesz już zostawić go samego, gdy idziesz przynieść śpioszki na zmianę. Wraz z radosną ekscytacją związaną z odkrywaniem świata poza mamą i tatą pomiędzy 6 a 9 miesiącem zaczyna pojawiać się też lęk separacyjny. W tej fazie lęku przed osobami obcymi dziecko będzie potrzebowało upewnić się, że zawsze otrzyma Twoje wsparcie, które jest mu potrzebne do dalszego odkrywania świata.
Rozwój Twojego dziecka postępuje bardzo szybko - uczy się teraz chodzić! Najpierw zaczyna ostrożnie się podnosić, potem staje na własnych nogach i zanim się obejrzysz, już samo stawia kroki. Więc bądź ostrożna! Dzieci bardzo różnią się, jeśli chodzi o moment postawienia pierwszego kroku.