Od wieku 10 miesięcy większość dzieci jest już w stanie siedzieć samodzielnie, ma kilka ząbków i chwyta wszystko co znajduje się w ich zasięgu, w tym oczywiście jedzenie. Twoje dziecko nie jest już niemowlęciem i może stopniowo przechodzić z kaszek na inne pokarmy stałe, które może jeść palcami. Możecie już zacząć jeść wszyscy razem całą rodziną. Innymi słowy możesz już schować blender - wystarczy jedzenie dla dziecka lekko rozgniatać lub kroić na drobne kawałki.
Twoje dziecko jest już gotowe na śniadanie złożone z chleba i mleka. Obkrój kromkę pełnoziarnistego chleba ze skórki i pokrój ją w trójkąciki, tak aby dziecko mogło je samo wziąć w rączkę. Mleka nie należy już podawać z butelki, lecz z kubka do nauki picia (najlepiej "niekapka", jeśli to możliwe).
Kawałki owoców lub warzyw podawane razem z chlebem bądź jako przekąska między posiłkami dostarczą dodatkowych witamin i są zwykle lubiane przez dzieci. Najpierw podawaj dziecku miękkie owoce i warzywa, takie jak banany, miękkie gruszki lub nektarynki bądź kawałki ogórka. Potem możesz przejść do warzyw, które dziecko może żuć, takich jak marchewka czy kalarepa.
Co ważne, owoce i warzywa są dobre dla dziecka nie tylko ze względu na swoje wartości odżywcze, lecz także dlatego, że ich gryzienie pomaga w rozwoju mięśni jamy ustnej i przyspiesza rozwój mowy. Jest to kolejny powód, aby wspierać dziecko w jego nauce samodzielnego jedzenia, nawet jeśli nie wszystko na początku trafia do buzi.